Opublikowany przez: monika.g 2018-12-19 01:22:39
Autor zdjęcia/źródło: Freepic.diller / Freepik
Mimo, że nosiłaś swoje maleństwo aż przez 9 miesięcy pod sercem to dopiero po jego narodzinach zaczynacie się poznawać. Noworodek ma ograniczone możliwości kontaktu, nie widzi jeszcze zbyt dobrze, nie potrafi mówić, a do tego jeszcze przeszkadzają mu ostre dźwięki, silne zapachy i jasne światło. Te wszystkie czynniki wpływają na jego możliwości poznawcze, znacznie je ograniczając. Wzrok noworodka jest bardzo słaby, widzi jedynie na odległość 20 cm. Jeśli więc chcesz, żeby Cię zobaczył musisz przysunąć się bardzo blisko. Stopniowo jego wzrok się wyostrza, dostrzega Cię coraz lepiej i powoli zaczyna rozpoznawać. Niemowlę uwielbia patrzeć na twarze, a najprzyjemniejszym dla niego widokiem jest twarz mamy i taty. Maluch przygląda się Tobie i uczy się Twojej twarzy, dzięki temu zapamiętuje Twój widok i umie Cię rozpoznać wśród innych osób. Co jednak się dzieje, gdy nie patrzysz na dziecko?
Dowody naukowe świadczą o tym, że niemowlę nie rozpoznaje twarzy rodzica, gdy ten patrzy w telefon siedząc do dziecka bokiem. Naukowcy z Uniwersytetu Chuo (Japonia) badali 14 niemowląt od 3. miesiąca życia. Co miesiąc sprawdzali aktywność ich mózgów na widok mamy z profilu lub twarzą w twarz. Okazało się, że dopiero 6-cio miesięczne dzieci reagowały na widok profilu mamy. Zarejestrowano u nich zwiększoną reakcję hemodynamiczną w prawym obszarze potyliczno-skroniowym mózgu. Młodsze maluchy nie rozpoznawały matek, gdy te nie patrzyły na nie i siedziały do nich bokiem.
Obecnie nikt nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Rodzice nie są w tym przypadku wyjątkiem. Opiekując się dzieckiem często nie mamy czasu na zrobienie zakupów czy załatwienie jakiejś sprawy na mieście. Wtedy sięgamy po telefon. Niestety często nawet bawiąc się z dzieckiem przypominamy sobie o niezałatwionej sprawie i bierzemy telefon do ręki, a to duży błąd. Maluch podczas zabawy potrzebuje naszej fizycznej i psychicznej obecności i uwagi. Mówiąc do dziecka powinniśmy patrzeć mu w twarz, nie schylając się do niego, ale wyrównując pozycję do jego poziomu. Najlepiej więc ukucnąć lub przyklęknąć przed dzieckiem i zwrócić się do niego twarzą, patrząc mu w oczy. Dotyczy to nie tylko małych dzieci, ale również i tych starszych, a nawet dorosłych. Nikt przecież nie lubi jak ktoś mówi do niego patrząc się w telefon lub stojąc nad jego głową.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.